פח או פז

למה חשוב לשים לב כשאנחנו בוחרים תפקיד? . הרבה מאיתנו מקדישים המון תשומת לב לטייטל או לארגון אבל מעט מדי זמן בלבחון דברים אחרים שהם לא פחות משמעותיים: הטייטל הוא אולי לא הדבר הכי חשוב שיש. ממילא הוא משתנה מחברה לחברה ומרשים בעיקר את עצמו. הוא כמו מידות מכנסיים שלא מצליחות להתכנס אף פעם לתקן אחיד. יש הרבה דברים אחרים שאתם יכולים לבחון שאולי יעזרו לכם להבין האם ההזדמנות הזו היא פז או פח.

*המוצר-מהי הסביבה העסקית שבה פועלת החברה, מה מצבה הפיננסי, האם היא נחשבת אטרקרטיבית בעיני משקיעים? האם היא מצליחה להתחדש? האם יש לה מנועי צמיחה וחזון מעניין. האם אתם מעריכים את המוצר ויכולים לצפות את עתידו?

*המנהל: ידוע כי למנהל שלכם השפעה עצומה על היום יום שלכם בעבודה וגם מידת ההצלחה שלכם. לא תמיד מי שהגיע רחוק בסולם הניהול הוא אכן מנהל משובח. עד כמה שאתם יכולים תנסו לבדוק עד כמה העובדים תחתיו מרוצים, האם ישנה עזיבה, האם יש הישגים רשומים על שמם, האם אנשים התקדמו תחת שרביטם, האם יש להם יכולת לנווט את הארגון והאם הם נמנעים ממצבים מסובכים.

*תרבות: מעבר לתרבות המוצהרת של הארגון חשוב להבין מה באמת קורה. איזו אוירה קיימת, על מה מוכנים להילחם, מדוע אנשים באים ולמה הם נשארים, מה הם הדברים שהארגון מוקיר ומה הם הדברים שהוא מוקיע. היכולת שלכם להזדהות עם הדברים חשובה מאד.

*תשתיות ותמיכה: להצטרף לארגון שאין בו את התשתית לתמוך בכם בעבודה או משאבים יכול לקבוע במידה רבה עד כמה תצליחו בתפקיד. מהם הפונקציות שקיימות, מי הם אלו שייבנו מהצלחתכם ומהי מידת המעורבות שלהם.

*אופק: עד כמה נוכל להתפתח בתפקיד, יש ארגונים שמגייסים מצויין אבל קשה להתקדם בהם או לעבור תפקיד. נסו להבין האם אנשים עברו תפקיד בחברה, והאם הארגון מתייחס לדברים באופן גמיש ופתוח. האם תהליכי הניוד הפנימי הם שקופים וסבירים.

בסופו של יום אין מקום עבודה מושלם, ולא תמיד נוכל לבחור. אבל בחינת הפרמטרים האלה יכולה לתת לכם תמונה הרבה יותר מדויקת על ההזדמנות מאשר טייטל או שמה של החברה. הרבה יותר חשוב אם התפקיד הזה מהווה מסלול שיאפשר לכם להמריא במקום שבו אתם נמצאים. הרבה פחות חשוב באיזה תפקיד תצטרפו.

954ee16689c9832c94c5c12a65f342bd

5 מחשבות על “פח או פז

  1. פוסט חשוב וממקד. צריך להעביר אותו לקהל מחפשי העבודה באשר הוא כי כל אחד מאיתנו "נפל" לפחות פעם אחת בגלל הטייטל או הארגון "מבחוץ" מבלי שבדק את מה שחשוב באמת.

    תודה

  2. פוסט מעניין שבא לי בדיוק בזמן 🙂
    חשוב שנזכור שראיון/שיחת ההכרות היא הדדית וישנם כפי שכתבת רבדים גלויים וסמויים שיש לקלף בתהליך חיפוש העבודה. זה עניין של מיומנות אבל ראשית של מודעות.
    תודה רבה!

  3. בדיוק הדברים ששמתי עליהם דגש כשחיפשתי, וטוב שכך. הניסיון והבחירות המוצלחות והשגויות שעשיתי בעבר היו הבית ספר האמיתי, וזיקקת אותן היטב.

השאר תגובה